زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه هوا

دستگاه های تصفیه کننده هوا می توانند برای تصفیه ذرات معلق و هرگونه آلودگی دیگر در هوای خانه و محیط کار شما کاملا مفید و موثر باشند. همچنین برای کسانی که از آسم، آلرژی و حساسیت های شیمیایی رنج می برند، نیز بسیار مفید هستند. این دستگاه ها می توانند با جذب و به دام انداختن آلودگی های هوا، میکروب ها، آلاینده ها، بوهای ناخوشایند مانند بوی سیگار، هوای مطلوبی را برای تنفس ایجاد نمایند. با این حال، برای حفظ چنین کیفیتی، لازم است تا دستگاه های تصفیه هوا به طور منظم تمیز نگه داشته شوند و فیلترهای آن ها تعویض گردند. اما آیا می دانید تعویض فیلتر دستگاه تصفیه هوا هر چند ماه یکبار باید انجام شود؟ با ما در این مطلب همراه باشید تا با یکدیگر به بررسی این موضوع بپردازیم.

تعویض فیلتر دستگاه تصفیه هوا

هنگامی که یک دستگاه تصفیه کننده هوا خریداری می کنید، احتمالا از خود خواهید پرسید که عمر فیلتر آن چقدر است و یا اینکه زمانی تعویض فیلتر دستگاه تصفیه هوا چه زمانی خواهد بود؟ از آنجا که تقریباً همه دستگاه های تصفیه کننده هوا برای جذب آلودگی از هوا به فیلتر نیاز دارند، طول عمر این فیلترها اهمیت بالایی خواهد یافت.

زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه هوا

تعویض فیلتر دستگاه تصفیه هوا باید در بازه زمانی مشخصی انجام شود که البته این کاملا بستگی به نوع فیلتر و برخی عوامل دیگر دارد. آگاهی و توجه به نگهداری قطعات مهم دستگاه تصفیه هوا، مانند فیلتر به شما کمک می کند تا عملکرد بهتری را از این سیستم شاهد باشید.

بازه زمانی برای تعویض فیلتر دستگاه تصفیه هوا چقدر است؟

بازه زمانی تعویض فیلتر دستگاه تصفیه هوا به عوامل مختلفی بستگی دارد:

کیفیت هوای محیط

هرچه هوایی که به طور معمول در فضا وجود دارد، آلوده تر باشد، بازه زمانی تعویض فیلتر دستگاه تصفیه هوا نیز کمتر خواهد بود و شما با سرعت بیشتری نیاز به تعویض آن دارید. اگر خانه و یا محل کار شما در امتداد جاده ای شلوغ (پر از اتومبیل هایی که آلاینده تولید می کنند) قرار دارد، و یا اگر افراد زیادی در فضا سیگار می کشند و حتی حیوانات خانگی همراه شما زندگی می کنند، فیلتر دستگاه تصفیه هوا باید در بازه زمانی کوتاه تری تعویض شود.

زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه هوا

مقدار استفاده از سیستم

بدیهی است یک دستگاه تصفیه هوا که به صورت 7 روز و در 24 ساعته شبانه روز مورد استفاده قرار می گیرد، به نگهداری بیشتری نسبت به دستگاهی که تنها در روزهای خاصی استفاده می شود، نیاز دارد. پس اگر دستگاه به طور مرتب روشن است، فیلترهای آن نیز باید سریع تر تعویض شوند.

نوع فیلتر

بدیهی است که مدت زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه هوا، رابطه مستقیمی با نوع آن دارد. به عنوان مثال طول عمر فیلتر HEPA در مقایسه با سایر فیلترها بسیار بیشتر است و در بهترین حالت (خصوصا در انواع فیلترهای نانو) می تواند بین 3 الی 5 سال عمر مفید داشته باشد. این در حالیست که برخی از فیلترها باید ماهانه تعویض شوند.

دانستن بهترین زمان برای تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه هوا می تواند گیج کننده باشد. به همین دلیل است که برخی از دستگاه ها با یک نشانگر LED و صدای بوق، به افراد نسبت به زمان تعویض فیلتر هشدار می دهند. البته لازم به ذکر است که تمامی مدل های دستگاه تصفیه هوا با این ویژگی همراه نیستند.

سخن پایانی

با توجه به مواردی که در بالا گفته شد، می توانیم نتیجه بگیریم که بازه زمانی تعویض فیلتر دستگاه تصفیه هوا به عوامل مختلفی بستگی دارد. با این وجود خوب است که برای اطمینان از این موضوع، حتما دفترچه راهنمای دستگاه تصفیه هوا را مطالعه نمایید.

اما به عنوان یک تجربه کلی پیشنهاد می شوند فیلترهای دستگاه تصفیه هوای خود را در ابتدای آذر ماه هر سال (همزمان با سرد شدن هوا، ریزش برگ درختان و پدیده وارونگی هوا) تعویض نمائید، مگر اینکه دستگاه شما دارای سنسور اعلام زمان تعویض اتوماتیک باشد.

2019-12-08T17:17:45+00:00