شوفاژ برقی چیست و چه مزایایی دارد؟

هرچه بیشتر به روزهای سرد سال نزدیک می شویم، استفاده از سیستم های گرمایشی شدت و قوت بیشتری می گیرند. یکی از این سیستم های گرمایشی شوفاژ یا رادیاتور برقی است که امروزه از آن برای گرم کردن محیط های مختلفی استفاده می گردد. شوفاژهای برقی جزء تاسیسات و تجهیزات گرمایشی هستند که نسبت به شوفاژهای دیگر سیستم جدیدتر و پیشرفته تری محسوب می شوند. در این مقاله ما نگاهی به شوفاژ برقی و مزایای آن خواهیم داشت. با ما همراه باشید.

شوفاژ برقی چیست؟

شوفاژها یا رادیاتورهای برقی جزء سیستم های گرمایشی هستند که ردپای آن ها در انواع اماکن مسکونی، تجاری و اداری دیده می شود. نام گذاری این شوفاژها با اتکا به نحوه تامین انرژی آن ها انجام شده است و از آنجا که این شوفاژها جریان برق را منبع تامین انرژی خود قرار می دهند، به شوفاژهای برقی شهرت یافته اند. اساس کار شوفاژهای برقی را می توان با اساس کار رادیاتورهای معمولی مشابه دانست؛ با این تفاوت که در شوفاژهای برقی برخلاف شوفاژهای عادی، از آب به عنوان محلول سیال استفاده نمی شود، بلکه در سیستم این شوفاژها، روغن را به عنوان سیال در نظر می گیرند.

شوفاژ برقی

اکنون بد نیست با برخی از اجزای سازنده شوفاژ برقی آشنا شویم:

اجزای سازنده شوفاژ برقی

 • پایه ها: سبب عمود ایستادن دستگاه می شوند.
 • کلیدهای برق: برای وصل و قطع کردن جریان برق ورودی تعبیه شده اند.
 • پیکره دستگاه: قسمت خارجی شوفاژ پیکره یا بدنه است و در آن قسمت هایی مانند مخزن و فریم (قاب) و پایه ها دیده می شود.
 • المنت: حرارت لازم برای گرم کردن سیال به وسیله المنت های لوله ای شکل تامین می شود.
 • ترموستات: مدیریت میزان حرارت فضا را به عهده دارد.
 • کابل رابط: سبب اتصال رادیاتور به جریان الکتریکی می شود‌.
 • سیال: تبادل گرما را امکان پذیر می کند؛ استفاده از روغن به جای آب در شوفاژ برقی از زنگ زدن و منفجر شدن دستگاه در نتیجه تبخیر شدن آب ممانعت می کند.

شیوه کارکرد شوفاژهای برقی به چه صورت است؟

اگر بخواهیم در باب شیوه کار رادیاتورهای برقی توضیحاتی را ارائه کنیم، باید بگوییم که بعد از متصل کردن شوفاژ برقی به جریان برق و اطمینان از جاری شدن جریان الکتریکی در سیستم، لازم است آن میزان از گرمایی را که برای حرارت بخشیدن به فضا نیاز داریم، به واسطه ترموستات موجود در دستگاه تنظیم نماییم و بعد سیستم را روشن کرده تا فعالیت خود را آغاز کند.
بعد از روشن شدن دستگاه، انرژی برق و جریان الکتریکی، به گرم کردن المنت موجود در دستگاه می پردازد و وقتی این المنت به قدر کافی گرم شده، باعث گرم شدن روغن درون پره ها و نتیجا گرم شدن رادیاتور شوفاژ برقی می شود.

هنگامی که روغن تا اندازه معین گرم شد، داخل لوله های عمودی باریک، نازک و شیار مانند شوفاژ، بالا می رود. با حرکت و انتقال روغن گرم در این مسیرها، گرمای آن به واسطه پیکره رادیاتور به فضای پیرامون آن انتقال می یابد و روغن، گرمای خود را به این طریق از دست داده و گرم می شود. روغن سرد شده دوباره به سوی المنت باز می گردد، از آن گرما می گیرد و چرخه قبلی را تکرار می کند تا زمانی که دمای محیط به میزان تنظیم شده در ترموستات برسد. وقتی محیط به همان اندازه گرم شد، مدار تغذیه المنت به وسیله ترموستات غیر فعال (قطع) شده و از درجه گرمای محیط کاسته می شود و هنگامی که ترموستات از کاهش دما مطلع می شود، چرخه ذکرشده دوباره به جریان می افتد‌ تا دمای محیط به درجه تعیین شده برسد.

مزایای استفاده از شوفاژ برقی

مزایای استفاده از شوفاژ برقی

 • هزینه اولیه و زمان خرید بسیار کم است.
 • نصب و کار کردن با شوفاژ برقی آسان است.
 • روغنی که در روند کارکرد شوفاژ برقی مورد استفاده قرار می گیرد، در چرخه سیستم تمام نمی شود؛ لذا نیازی به تعویض ندارد.
 • ابعاد و اندازه شوفاژهای برقی مناسب بوده و از تنوع زیادی برخوردار هستند و می توان به تناسب فضای خانه از آن ها استفاده کرد.
 • نگهداری و حمل از شوفاژ برقی آسان است و نحوه سرویس و تعمیر کردن آن هم به راحتی میسر می شود ضمن آنکه هزینه زیادی ندارد.
 • شوفاژهای برقی را می توان مناسب ترین دستگاه های گرمایشی برای کاهش آلودگی محیط دانست، چراکه تولید گازهای گلخانه ای توسط این رادیاتورهای برقی، بسیار ناچیز است.

سخن پایانی

با وجود تمام مزایای عنوان شده برای رادیاتورهای شوفاژ برقی، ذکر این نکته لازم است که توان حرارت دهی یا قدرت گرمایش این رادیاتورها بسیار محدود است و از توان بالای گرمایشی مانند رادیاتورهای شوفاژی که از منبع گرمایش موتورخانه ساختمان یا حتی پکیج دیواری آب گرم دریافت می کنند، نمی باشد.ُ

چنانچه قصد دارید فضای مد نظر خود را به کمک این سیستم گرمایشی، گرم کنید، به شما پیشنهاد می کنیم با مراجعه به صفحه فروش رادیاتور شوفاژ برقی وب سایت دماتجهیز، ضمن مقایسه انواع سیستم های گرمایشی، کالای مورد نظر خود را انتخاب و خریداری نمایید.

2019-10-07T11:06:49+00:00