عایق الاستومری چیست و چه کاربردی دارد؟

در میان انواع عایق های حرارتی و برودتی، عایق های الاستومری جزء عایق هایی محسوب می شوند که به سبب کارایی و کیفیت، مورد استقبال زیادی قرار گرفته اند. به همین جهت تصمیم داریم در این مقاله به معرفی این نوع از عایق بپردازیم و به طور کلی مشخص کنیم که عایق الاستومری چیست و چه کاربردی دارد.

عایق الاستومری چیست؟

عایق الاستومری از بهترین و کارآمدترین عایق ها در هر دو دسته عایق های حرارتی و برودتی محسوب می شود. از مواد تشکیل دهنده این عایق ها می توان به اتیلن و پروپن اشاره کرد که علاوه بر استحکام زیاد، بسیار انعطاف پذیر نیز هستند. از آنجا که عایق های الاستومری نقش بسزایی را در حفظ محیط زیست ایفا می کنند، می توان آن ها را به جای عایق های معدنی حرارتی و برودتی قدیمی مانند پشم شیشه و پشم سنگ به کار گرفت، چرا که در ترکیب مواد سازنده این نوع از عایق ها، مواد مضر و زیان آور که سلامت محیط و انسان را در مخاطره قرار دهد، وجود ندارد و می توان با آسودگی خاطر این عایق ها را برای انواع فعالیت های ساختمانی و صنعتی به کار گرفت.

عایق الاستومری

ویژگی های منحصر به فرد عایق های الاستومری سبب شده اند که این عایق ها در زمینه های مختلف و صنایع گوناگون نقشی کلیدی داشته باشند؛ به همین خاطر است که ردپای استفاده از این عایق ها در انواع صنایع نفتی و پتروشیمی دیده می شود و حتی در صنعت ماشین سازی نیز حضور برجسته عایق های الاستومری به وضوح مشهود است. این عایق های مستحکم، در برابر نفوذ برودت و حرارت در درجه و مقادیر بالا، مقاومت بسیاری دارند و همچنین می توانند در مقابل نفوذ رطوبت و گرد و خاک نیز پایداری کنند. همین ویژگی ها باعث شده است که این عایق ها جایگاه مناسبی را در انواع فعالیت های صنعتی و تولیدی از آن خود کنند.

انواع کارایی های عایق های الاستومری

این عایق ها را در عایق کاری تجهیزات حرارتی و برودتی در صنایع وسیع به کار می گیرند. در صنایع و کارخانه های بزرگ، از آنجا که حرارت منتقل شده به لوله ها و مجاری مختلف زیاد است، به منظور ممانعت از اتلاف انرژی و کاهش هزینه های اضافی ناشی از آن، از شیوه عایق کاری استفاده می شود. به همین جهت است که برای عایق کاری این لوله ها و کانال ها از عایق های الاستومتری بهره می گیرند تا این عایق ها به سبب قابلیت ها و جنبه های مثبتشان، از اتلاف انرژی جلوگیری نمایند.
همچنین لازم به ذکر است که در عایق کاری لوله های کارخانه ها و صنایع بزرگ، از عایق های الاستومری لوله ای بهره گرفته می شود. این عایق های لوله ای در ابعاد مختلف تولید می شوند، ضخامت و قطر هر یک از آن ها متفاوت است و کارشناسان می توانند به تناسب اندازه و ابعاد لوله های تعبیه شده در کارخانه ها و خط تولید یا سیستم سرمایش و گرمایش پروژه خود طبق جداول و محاسبات فنی، این عایق های لوله ای را انتخاب نمایند.

عایق های الاستومری صوتی

 

عایق های صوتی گروهی از عایق های الاستومری هستند که در انواع عایق های صوتی ساده و موج دار، طراحی و تولید می شوند. در مکان های مختلف اعم از ساختمان های اداری، مسکونی و آموزشی، برای ممانعت از انتقال صدا به محل های گوناگون ساختمان، فضاهایی مانند سقف، کف و دیوارها را با این عایق های الاستومری صوتی پوشش می دهند. ساختاربندی عایق های صوتی به شکلی است که در آن روزنه های مختلفی دیده می شود و به عبارتی سطح این عایق ها دارای تخلخل هستند. همین امر سبب می شود که صداهای بلند و گوش خراش، به محیط داخلی ساختمان ورود پیدا نکند. در نصب و کارگزاری عایق های صوتی موج دار باید به این نکته توجه شود که لایه یا سطح موج دار عایق صوتی، در برابر مبدا صوت تعبیه می شود تا مطابق این شیوه، عایق صوتی بتواند به بهترین نحو ممکن، اصوات تولید شده را جذب نماید.

عایق الاستومری

در چه مکان هایی از عایق الاستومری استفاده می شود؟

  • عایق های الاستومری علاوه بر نقش جلوگیری از انتقال و پراکندگی نابجای سرما و گرما، در فضاهایی که باید از نفوذ محلول آب و نمک جلوگیری شود، استفاده می شوند.
  • این عایق ها در روند ترمیم و بازسازی سطوح فرسوده نیز کاربرد دارند.
  • برای عایق بندی مکان هایی مانند فاضلاب ها و مخازن آب از این عایق ها استفاده می شود.
  • همچنین در عایق کردن مکان هایی که در معرض رطوبت قرار دارند (استخر، سرویس بهداشتی و حمام، آشپزخانه و پشت بام) از عایق های الاستومری بهره گرفته می شود.

برای خرید عایق های الاستومری با کیفیت، می توانید به صفحه فروش عایق در وب سایت دماتجهیز مراجعه کرده و بهترین عایق ها را با قیمت و کیفیتی مناسب خریداری نمایید.

2020-01-25T16:13:59+00:00