علت تقطیر آب در کولرهای گازی و اسپلیت چیست؟

اگر تا به حال زیر یک سیستم تهویه مطبوع یا همان کولر گازی ایستاده باشید، احتمالا چکه هایی از آب را دیده اید که از این سیستم به زمین میریزد. بعضا مقدار این نشتی آب به گونه ای خواهد بود که بعد از استفاده از کولر گازی می بایست آن ها را از روی سطح زمین جمع آوری نمایید. تولید آب توسط کولر گازی بخشی از روند خنک کنندگی سیستم تهویه مطبوع محسوب می شود. بخشی از آب برای کمک به خنک سازی مورد استفاده قرار می گیرد، در حالی که بخش اعظم دیگر آن به یونیت بازگردانده می شود. در این مطلب علت تقطیر آب در کولرهای گازی و اسپلیت را فراخواهید گرفت.

علت تقطیر آب در کولرهای گازی و اسپلیت و مسئله رطوبت در هوا

 

علت تقطیر آب در کولرهای گازی و اسپلیت

علت تقطیر آب در کولرهای گازی و اسپلیت

درجه حرارت بالا در تابستان اغلب رطوبت بیشتری در هوا ایجاد می کند. (منظور از رطوبت همان میزان آب موجود در هوا می باشد.)

یکی از راه هایی که عملکرد سیستم تهویه هوای شما را بهبود می بخشد، حذف این رطوبت در هوا می باشد، پس خوب است که میزان رطوبت هوا را در خانه کاهش دهید.

سیستم تهویه مطبوع چگونه کار می کند؟

در داخل سیستم تهویه مطبوع شما دو مجموعه از کویل، که یکی گرم و دیگری سرد است، وجود دارد که توسط یک کندانسور به یکدیگر متصل می شوند. مواد شیمیایی (گاز مبرد) داخل کویل ها تبخیر شده و متراکم می شوند تا کویل ها خنک شوند و تکرار مداوم این روند موجب خنک سازی هوا می گردد.

کویل های سرد، رطوبت را از هوا می گیرند. هنگامی که هوا در کویل ها متراکم می شود، رطوبت آب در سطح کویل جمع خواهد شد. بخشی از آب تولید شده دوباره تبخیر می شود و عملا به کویل ها برای خنک ماندن کمک کند، این در حالیست که بقیه آب از پشت سیستم خارج می شود. بنابراین آب تقطیر شده در سیستم های تبرید همان رطوبت نسبی معلق در هواست. دیدن آب از پشت سیستم تهویه مطبوع نشانه خوبی است؛ چرا که نشان می دهد سیستم تهویه مطبوع به درستی کار می کند. عکس این موضوع گواه مشکلی در کولر گازی می باشد. این حالت یعنی آب جایی روی کویل ها منجمد شده و یا اینکه آب در جایی جاریست که نباید!

حتما بخوانید:  همه چیزهایی که باید از کارنکردن فن کولر گازی بدانید

تقطیر آب در سیستم تهویه مطبوع

درست است که در تمامی سیستم های تهویه مطبوع تقطیر آب در روند خنک سازی اتفاق می افتد، اما این آب می بایست به بخشی از سیستم برگردانده شده و یا از یک مسیر به خصوصی، (لوله درین)، از سیستم خارج شود. اگر آب از مکان دیگری نشست کند، حاکی از خرابی در سیستم می باشد:

آیا لوله درین بسته شده است؟

سیستم تهویه مطبوع می بایست بیشتر آب های تولید شده در سیستم را خارج نماید. اگر خط خروج آب بسته و یا معدوم شده باشد، آب در داخل تجمع میابد. این می تواند منجر به مشکلاتی مانند نشت از درز و یا دیگر قسمت های سیستم تهویه مطبوع شود. اگر شما نشت از سیستم تهویه مطبوع را جایی در داخل خانه مشاهده نمودید، می بایست به مسدود شدن لوله درین شک کنید. در این صورت لوله را جدا کرده، تمیز کنید و سپس دوباره آن را به سیستم تهویه مطبوع متصل نمایید.

 

علت تقطیر آب در کولرهای گازی و اسپلیت

علت تقطیر آب در کولرهای گازی و اسپلیت

یخ زدگی در سیستم

هنگامی که داخل یک سیستم تهویه مطبوع بیش از حد آب وجود داشته باشد، فن های داخلی آب اضافی را به سمت کویل های سرد هدایت می کنند. در این حالت با گذشت زمان، کویل ها یخ می زنند، که این می تواند عملکرد سیستم تهویه هوا را به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد. هنگامی که سیستم را خاموش کنید و هوای داخل گرم شود، یخ ذوب شده و شاهد چکه و تقطیر آب در کولرهای گازی و اسپلیت خواهید بود. در صورتی که سیستم شما دارای کویل های یخ زده است، می بایست آن ها را از هم جدا کرده و کمی شیب دهید تا آب از سیستم به بیرون خارج شود. در صورتی که همچنین کویل ها یخ زده باقی ماندند، با باد ملایم سشوار یخ ها را آب کرده و سپس کولر گازی را روشن کنید.

نفوذ هوای گرم

اگر کناره های کولر گازی پنجره ای شما به خوبی درزبندی نشده باشد، ممکن است هوای گرم به داخل خانه نفوذ کند. نفوذ هوای گرم با هوای سرد تداخل پیدا کرده و سبب خروج رطوبت می شود و در نهایت شاهد تقطیر بیشتر آب در سیستم تهویه مطبوع خواهید بود. به همین دلیل خوب است پنجره را به خوبی عایق بندی نمایید تا از نفوذ هوای گرم به کولر گازی جلوگیری نمایید.

جاگذاری نامناسب لوله درین

یکی دیگر از مواردی که سبب تقطیر آب در کولرهای گازی و اسپلیت می شود، جاگذاری نامناسب لوله درین می باشد. لوله درین یا لوله تخلیه می بایست به درستی جاگذاری شده باشد تا آب تولید شده به راحتی بتواند به بیرون هدایت شود.

کمبود گاز در کولر گازی

کمبود گاز در کولر گازی، سیکل و عملکرد کولر گازی را برهم می زند و در نتیجه فین های اواپراتور دچار یخ زدگی می شوند. به محض خاموش شدن کولر و یا کنتاکت شدن آن، یخ ها آب شده و به داخل ناودان کولر می ریزند.

عایق نبودن لوله های کولر گازی

یکی دیگر از ریزش و تقطیر آب در کولرهای گازی و اسپلیت ، عایق نبودن لوله های این سیستم می باشد. لوله های برگشت کولر گازی خنک هستند و در صورتی که به خوبی عایق نشده باشند، رطوبت هوا را جذب کرده و آب به شکل قطره قطره روی زمین می چکد.

2019-09-01T15:33:32+00:00