آلودگی هوای خانه | منابع آلودگی هوای خانه را بشناسید

ما معمولا آلودگی هوا را به بیرون از محیط خانه مربوط می دانیم، این در حالیست که آلودگی هوا می تواند در خانه یا دفتر محل کارمان نیز حضور داشته باشد، این یعنی می بایست به آلودگی هوای خانه نیز توجه بسیاری کنیم.
امروزه آلودگی هوا یکی از بزرگ ترین معظلات جوامع در سراسر جهان محسوب می شود. این مشکل بزرگ به راحتی می تواند سلامت افراد را تحت تاثیر قرار دهد و مسیر آنان را رو به بیماری ها باز کند. این در حالیست که کلان شهرها بیش از سایر مکان ها تحت تاثیر آلاینده ها قرار می گیرند. به همین دلیل می بایست تا جایی که می توانیم، فضای داخلی خانه ها را پاک و سالم نگه داری کنیم تا ایمنی و سلامتمان را دست کم در خانه تضمین نماییم.
تصور کنید قرار است در خانه ای زندگی کنید که زباله در گوشه و کنار آن وجود دارد، آیا حاضرید درون آن قدم بگذارید؟ مسلما نه! حال خانه ای که تجسم نمایی که هوایی آلوده دارد اما اکثر ما به راحتی در آن زندگی می کنیم، چرا که آلودگی های آن را با چشم نمی بینیم.
ما در این مطلب قصد داریم عینکی بر چشم شما بگذاریم که تمامی این آلودگی ها را به شما نشان می دهد. به بیان ساده تر می خواهیم منابع آلودگی هوای خانه را به شما معرفی کنیم تا لزوم خرید یک دستگاه تصفیه هوا را به خوبی درک کنید. پیشنهاد می کنیم تا انتهای مطلب ما را همراهی نمایید.

منابع آلودگی هوای خانه

منابع آلودگی هوای خانه

منابع آلودگی هوای خانه

بی شک یکی از مهم ترین عوامل آسیب رسان به سلامت بدن انسان، هوای آلوده ایست که تنفس می کنیم. هوای آلوده ی خانه حاوی انواع میکروب ها، ویروس ها، باکتری ها، ذرات معلق و آلاینده هایی است که از عوامل مختلفی مانند حشره ها، حیوانات خانگی، وسایل خانه، فرش و … ناشی می شوند. این موارد سلامت تمامی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد که در این میان سالخوردگان، کودکان، زنان باردار و بیماران بیشترین تاثیرات را می گیرند.
منابع آلودگی هوای خانگی می تواند شامل موارد زیر شود:

دود و گرد و خاک
دود سیگار
محصولات خانگی و آفت کش ها
مواد مورد استفاده در ساختمان مانند چسب، فرمالدئید و سرب
کرک و مواد موجود در فرش و موکت
ذرات معلق و گرد و خاک ورودی از پنجره ها
و…

در برخی مواقع، افرادی با علائم مشابه یافت می شوند که تحقیقات نشان می دهد این علائم دقیقا با مدت زمان ماندن در یک فضای بسته ارتباط مستقیم دارد. گاهی علت این بیماری ها مشخص نمی شود که به آن سندروم ساختمان بیمار می گویند. مشکلات آلودگی هوای خانه دردسرهای بسیاری را به وجود خواهد آورد که از جمله ی آن ها می توانیم به بروز بیماری هایی مانند سرطان، بیماری های ریوی و تنقسی اشاره نماییم. به همین دلیل است که تصفیه آلودگی هوای خانه بسیار اهمیت دارد.
بر طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، حدود 3/6 میلیون نفر در سال از آلودگی هوا در خانه جان خود را از دست می دهند. این آلودگی هوای خانگی از منابع مختلف ناشی شده و مشمول طیف گسترده ای از گاز ها، مواد شیمیایی و … می شود.

گازها و ذرات معلق

شاید یکی از خطرناک ترین انواع آلودگی ها و آشناترین آن ها، CO یا CO2 باشد. آلودگی های ناشی از احتراق ناقص سوخت جامد یا نفت سفید پخت و پز برای سلامتی بسیار خطرناک است. سایر آلودگی های داخل ساختمان شامل گرد و غبار، مصالح ساختمانی، محصولات خانگی، ترکیبات آلی فرار (VOCs) و گازهای طبیعی مانند رادون می شوند.
علاوه بر این، گرد و غبار که در فضا پراکنده است، می تواند به راحتی به آلودگی هوای خانه منجر شود و این یعنی اجازه ی ورود آلاینده های مضر به درون سینه که نهایتا بیماری هایی مانند آسم را برای ما به ارمغان می آورند.

دود سیگار

دود سیگار

دود سیگار

یکی دیگر از منابع آلودگی هوای خانه، دود سیگار می باشد. اگر در خانه تنها یک فرد سیگاری زندگی کند، می تواند مضرات سیگار کشیدن را به افراد غیر سیگاری داخل منزل نیز منتقل سازد. دود سیگار در محیط خانه سبب بروز عوارضی در بارداری خانم ها می شود و همچنین می تواند مشکلات پوستی، ریوی، آسم و … را برای افراد خانه به وجود آورد. به همین دلیل می بایست فضای خانه را به کمک دستگاه های تصفیه هوا پاکیزه و تمیز ساخت تا اهل خانه از تنفس هرگونه آلاینده ای در امان باشند.

بوی مواد شوینده و آفت کش ها

شاید برایتان جالب باشد که بدانید اسپری ها، برخی از مواد شوینده و آفت کش ها هوای خانه را آلوده می سازند. برخی از این مواد شیمیایی، حین استفاده گازهای سمی را از خود ساطع می کنند که برای سلامتی بسیار خطرناک است. گاز کلر یکی از این گازهای خطرناکی است که در برخی از پاک کننده ها وجود دارد. قرار گرفتن در معرض این گاز می تواند خطر جدی برای سیستم تنفسی انسان باشد و حتی مرگ را برای انسان در پی داشته باشد. خوب است بدانید که تعدادی از دستگاه های تصفیه کننده هوا قادرند که این آلاینده ها را به طور کامل از بین ببرند و محیط را پاک سازند.

مواد موجود در فرش و موکت

بی تردید درون تمامی خانه ها فرش و یا موکت یافت می شود. اما آیا می دانید این وسایلی که برای زیبایی خانه و همچنین تزئین پوشش کف اتاق ها استفاده می شود، حاوی ترکیبات آلی فرار هستند و برای رشد باکتری بسیار مناسبند؟ راه رفتن روی فرش و جنب و جوش روی آن سبب می شود تا ذرات درون فرش به هوا بلند شوند. این ذرات به راحتی وارد سیستم تنفسی افراد خانه می شوند و درون ریه ی آن ها می نشیند. از سویی خیس شدن سطح رویی فرش و موکت ها باعث رویش کپک و قارچ روی آنها می شود. چنانچه نوزاد و یا کودکی در خانه داشته باشید که روی فرش و موکت راه می رود و می خزد، این امر می تواند موجب افزایش خطر ابتلا به بیماری های مختلف از جمله بیماری های تنفسی گردد.

دیوارهای تازه رنگ شده

دیوارهای تازه رنگ شده

دیوارهایی که به تازگی رنگ شده اند

اگر خانه ی خود را به تازگی رنگ کرده اید، رنگ روی دیواری که در حال خشک شدن است، می تواند گازهای شیمیایی مختلفی را از خود ساطع کند که کم کم سبب سردرد و حالت تهوع می شود. به همین دلیل برای آن که بتوانید با این حالات مقابله کنید، بهتر است تا خشک شدن کامل رنگ ها، درب و پنجره ها را باز نگه دارید تا بو و این مواد شیمیایی به طور کامل از خانه خارج شوند. همچنین در صورتی که لازم است در خانه بمانید، بهتر است از ماسک استفاده نمایید تا مواد مضر وارد بدن شما نشود.

چسب‌های به کار رفته در مبلمان

چسب هایی که در مبلمان مورد استفاده قرار می گیرند، حاوی ماده سرطان زایی به نام فرمالید است که ضمنا می تواند منجر به آلرژی در افراد خانه شود. درست است که استفاده از چسب های معتبر می تواند میزان این آلایندگی ها را کم کند، اما بی شک این دستگاه تصفیه هواست که به از بین بردن آلودگی هوای خانه کمک شایانی می کند.

البته منابع آلودگی هوای خانه موارد دیگری را نیز شامل می شود و حقیقت این است که هرگز نمی توانیم این مواد و وسایل کاربردی را از زندگی خود حذف کنیم. اینبار می توانید از مسکن هایی قوی که دستگاه تصفیه هوا نام دارد، استفاده نمایید تا در نهایت محیطی پاک درون خانه برای خود و خانواده ایجاد کنید.

 

2019-06-03T14:14:44+00:00