همه چیزهایی که باید از کار نکردن فن کولر گازی بدانید

با خرید یک کولر گازی می توانید به جنگ گرما بروید. اما کولر گازی که این روزها یکی از محبوب ترین سیستم های تهویه مطبوع به شمار می رود، می تواند رفته رفته و طی مرور زمان با مشکلاتی مواجه شده و در نهایت از کار بیفتد. ما در این مطلب از بخش مقالات دماتجهیز، به بررسی تمامی علت های کار نکردن فن کولر گازی می پردازیم.

علت های کار نکردن فن کولر گازی

رفته رفته می بایست خود را برای استفاده از کولر گازی و یا کولر آبی آماده کنیم. چرا که هنگام گرم شدن هوا، این کولرها هستند که می توانند فضایی مطبوع را برای ما ایجاد نمایند. امروزه استفاده از کولر گازی در مناطق گرم شهرهای مختلف افزایش یافته است، چرا که بی تردید این دستگاه قدرت بالاتری نسبت به کولرهای آبی در خنک سازی هوا دارد. مانند هر وسیله ی دیگری، کولر گازی هم می تواند معیوب شود که یکی از آن ها، کار نکردن فن کولر گازی می باشد.
بی تردید یکی از اجزای مهم و اصلی کولرهای گازی فن می باشد که ممکن است به دلایل مختلفی، از کار بیفتد. اما آیا دلایل کار نکردن فن کولر گازی را می دانید؟ ما در این مطلب تمامی دلایل کار نکردن فن این دستگاه را به طور کامل توضیح می دهیم.

کار نکردن فن کولر گازی

کار نکردن فن کولر گازی

خازن

سوختگی خازن یکی از علل ساده اما مهم در کار نکردن فن کولر گازی می باشد. در صورت هرگونه مشکلی در این قطعه که از طریق پایه های الکتریکی به کمپرسور متصل است، فن کار نخواهد کرد. بررسی خرابی در خازن به کمک یک مولتی متر میسر است.

موتور فن دوال شفت

یکی از علت های کار نکردن فن کولر گازی، می تواند وجود اشکال در موتور فن دوال شفت باشد. در موتور فن گردشی، دو پروانه وجود دارد که هر کدام از آن ها در دو سوی موتور قرار گرفته اند. موتور فن دوال شفت به بیرینگ هایی مجهز هستند که طی گذشت زمان و در استفاده های مکرر، شل، ساییده و یا خمیده می شوند. برای تشخیص خرابی این قسمت، می بایست شفت موتور را بچرخانید و تکان دهید. در صورتی که شفت ها شل بوده و یا در چرخیدن مشکل داشتند، می بایست موتور فن را تعویض نمایید.

موتور فن

وجود ایراد در موتور فن هم می تواند یکی از علل کار نکردن فن کولر گازی باشد. برای بررسی این قسمت می بایست پروانه را با دست بچرخانید. توجه داشته باشید که پروانه باید توانایی آزاد چرخیدن را داشته باشد. در غیر این صورت احتمالا بیرینگ های موتور ساییده شده اند. همانطور که در بالا گفته شد، در صورت ساییده شدن بیرینگ ها، می بایست موتور را تعویض نمایید. اما اگر تیغه ها به راحتی چرخیدند، می بایست جریان برق به موتور فن را مورد بررسی قرار دهید. چنانچه مشکلی در اتصال برق به این قسمت وجود نداشت، احتمال خراب بودن موتور قوت می گیرد که در این حالت می بایست اقدام به تعویض آن نمایید.

بورد رله

این قطعه وظیفه ی تامین ولتاژ تعداد زیادی از اجزای سیستم تهویه مطبوع را تامین می کند که یکی از این قطعات موتور فن می باشد. اگر این قطعه به درستی کار نکند، می تواند به یکی از علل کار نکردن فن کولر گازی تبدیل شود. اما بهتر است قبل از تعویض بورد رله، می بایست ابتدا از سالم بودن سایر قطعات اطمینان حاصل کنید، چرا که اغلب در این مورد دچار اشتباه می شویم. پس پیش از تعویض این قطعه، لازم است تا خازن موتور فن و یا خود فن را مورد بررسی قرار دهید.

 

بورد کنترل اصلی

بورد کنترل اصلی

بورد کنترل اصلی

ولتاژ کلیه اجزای سیستم تهویه مطبوع به کمک این قطعه تامین می شود. چنانچه مشکلی در این قطعه وجود داشته باشد، کمپرسور نمی تواند جریان برق دریافت نماید. البته می بایست پیش از تعویض این قطعه، قطعات دیگر را بررسی کنید تا هزینه ی بیهوده ای را بابت تعویض بورد کنترل متحمل نشوید.

ترموستات

اگر ترموستات که وظیفه ی رصد هوا را دارد، دچار مشکل شود، می تواند به کار نکردن فن کولر گازی بیانجامد. این قطه با بررسی دمای هوا، کلید جریان برق و کمپرسور را قطع و وصل می کند. در صورتی که این قطعه خراب باشد، فن کولر گازی کار نخواهد کرد. برای بررسی ترموستات می بایست سیستم تهویه هوا را برای سردسازی محیط تنظیم نمایید و آن را روشن کنید. اکنون به کمک یک مولتی متر، از ورود جریان برق به این قسمت اطمینان حاصل کنید. در صورت نبود جریان ورودی برق، باید نسبت به تعویض ترموستات اقدام نمایید.

ترموستات کنترل دما

اگر ترموستات کنترل دما دچار مشکل شود، می تواند سبب کار نکردن فن کولر گازی شود. این قطعه به رله های تماسی الکترونیکی مجهز هستند که ممکن است طی زمان، بسوزند. چنانچه رله های تماسی سوخته باشند، ترموستات به درستی کار نخواهد کرد. به منظور بررسی این قسمت می بایست به کارکردن کمپرسور و فن توجه کنید. حین کار کمپرسور، فن موتور هم باید کار کند. در غیر این صورت، می بایست موتور فن و یا خازن موتور آن را بررسی کنید. اگر هر دو قطعه، یعنی کمپرسور و موتور فن کار نکنند، نوبت به بررسی برق ترموستات کنترل دما می رسد که باید این کار را به کمک مولتی متر انجام دهید. در صورتی که جریان برقی به این قسمت وارد نمی شد، میباست ترموستات را تعویض نمایید.

ترمیستور

این قطعه دمای اتاق را بررسی کرده و تشخیص می دهد. ترمیستور که به بورد کنترل متصل می باشد، در صورت خرابی منجر به کار نکردن فن کولر گازی می شود. برای تست این قطعه، می بایست از یک مولتی متر استفاده کنید که در صورت نبود جریان برق در این قطعه، تعویض ترمیستور راه حل مشکل کار نکردن فن کولر گازی خواهد بود.

موتور دمنده

اگر موتور دمنده سوخته و یا معیوب باشد، منجر به کار نکردن فن کولر گازی می شود. برای تشخیص سلامت موتور دمنده، باید تست را از تیغه های فن آغاز نمایید. چنانچه پروانه ها نتوانند آزادانه بچرخند، می بایست موتور دمنده را تعویض کنید. در مرحله ی بعدی باید جریان برق ورودی به این قطعه را بررسی نمایید. اگر جریان برق، برقرار بود اما موتور کار نمی کرد، موتور دمنده ی سالمی را جایگزین آن کنید.

سوییچ چرخشی

با چرخش این قطعه، موتور فن کار می کند. کونتاکت‌های الکتریکی که درون این سوئیچ ها قرار گرفته اند، به مرور زمان ذوب می شوند که در این حالت سبب از بین رفتن رسانایی می شوند. به کمک یک مولتی متر از وجود جریان برق در این قطعه اطمینان حاصل نمایید. در صورت خرابی، این قطعه باید تعویض شود.

سوییچ چند وضعیتی

این قطعه با تغییر جریا برق ورودی به فن هوادهی کولر، سرعت چرخش و هوادهی فن کولر را تنظیم و کنترل می کند. سوییچ چند‌ وضعیتی جریان برق را به سوی فن هدایت خواهد کرد. لذا برای تست وضعیت این سوئیچ، لازم است تا آن را در حالت های مختلف بورد کنترلی سیستم تهویه مطبوع، بررسی نمایید.

کار نکردن فن کولر گازی

کار نکردن فن کولر گازی

 

همان طور که مشاهده کردید، کار نکردن فن کولر گازی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. با دانستن نکات فوق می توانید عیب یابی را به راحتی انجام دهید اما پیشنهاد ما به شما این است که برای رفع مشکل کار نکردن فن کولر گازی، حتما از کارشناسان و متخصصان کمک بگیرید تا از آسیب های جدی تر جلوگیری نمایید.

 

2019-06-03T14:37:12+00:00